כתר זירקוניה

זרקוניה: הכתר שמתאים לך כמו יהלום

רפואת שיניים מודרנית אינה מסתפקת בריפוי ובשיקום השן והיא חייבת לראות לנגד עיניה גם את האסתטיקה. חיוך מושלם וטבעי הוא חלק מהאישיות של המטופל. הודות לזירקוניה, הכתרים מקבלים מראה וגימור טבעיים והם גם ידידותיים יותר לחניכיים.

מה הסוד של הזירקוניה?

הזירקוניה היא חומר בצבע בהיר ושקוף, ולכן כאשר עובר דרכו אור הכתר נראה טבעי לחלוטין, וזאת בניגוד לכתרי חרסינה שיושבים על בסיס מתכתי. התוצאה היא שיניים אסתטיות ויפות ממש כמו שיניים טבעיות.

בשנים האחרונות אנו עדים למעבר של רפואת השיניים מכתרי חרסינה לכתרי זירקוניה.

הפער באיכות בין שני סוגי הכתרים הוא כל כך גדול, שרבים מעדיפים את היתרונות האסטטיים והרפואיים של הזירקוניה.

מה בעצם ההבדל בין כתרי חרסינה לכתרי זירקוניה?

אסתטיקה – בכתרי החרסינה הישנים, החלק הפנימי עשוי מתכת, הדבר גורם לכך שעלול להיחשף פס אפור בשולי הכתר. בנוסף, כדיי למנוע מהמתכת להשתקף מעבר לחרסינה, שמים על המתכת חומר אטום  ("אופק"). חומר זה נותן לכתר מראה אטום, ללא השקיפות שמאפיינת שן טבעית. כתרי הזירקוניה לעומת זאת הם ללא מתכת, כך שניתן לקבל גוון מדוייק ושקיפות מלאה, עם השתקפות של השכבות הפנימיות, ממש כמו בשן טבעית.

נוחות מרובה למטופל– רבים מכירים את הטכניקה של לקיחת מידות עם חומר מטבע שממלא את הפה וגורם לבחילה וקושי לנשום. לעומת זאת, בשיטת העבודה בזירקוניה, המידה הנלקחת מהמטופל היא מידה דיגיטלית באמצעות שימוש בסורק אינטראורלי INTRAORAL scanner – מעין מצלמה קטנה שמצלמת את הפה ויוצרת תמונה תלת מימדית ומאוד מדויקת של השיניים. 

דיוק מקסימלי – במעבדה, הטכנאי מתכנן את הכתרים באופן דיגיטלי על מסך המחשב, ואז מתחילה הכנת הכתרים על ידי מחרטות רובוטיות המייצרות כתרים מדויקים להפליא. בכתרי החרסינה הטכניקה שונה: הטכנאי מייצר את כיפת המתכת בעבודת יד ואז מצפה אותה בחרסינה. רמת הדיוק תלויה ביכולת הידנית של הטכנאי, ובאיכות החומרים בהם הוא משתמש.

זירקוניה הינה חומר ידידותי לרקמות הפה. לעומת זאת, כתרי חרסינה גורמים לגירוי של החניכיים. הזירקוניה היא חומר ביוקומפטבילי, BIOCOMPATIBLE חומר ידידותי לרקמות הפה, שאינו גורם לגירוי ודלקות.

בתחילת הדרך, כשכתרי הזירקוניה היו חדשים ויקרים, הם שימשו בעיקר לשיניים קדמיות שבהן הייתה חשיבות לאסתטיקה והיא הייתה השיקול המרכזי בבחירת החומר.

היום, עם ההבנה שלכתרים אלה יש יתרונות רבים כל כך, ועם הירידה במחיר שלהם, אזי הם החומר המועדף הן בשיניים קדמיות והן בשיניים אחוריות.

האם כתר זירקוניה ידידותי לפה?

זירקוניה היא גם חומר מאוד ידידותי לרקמות הפה, שאינו גורם לאלרגיה או השחרה בשולי הכתר. כתרי זירקוניה גם חזקים מאוד ועמידים בפני שחיקה ו/או שבירה. כתרי זירקוניה אינם עשויים ממתכת ולכן אינם מחלידים.

איך מייצרים כתרי זירקוניה?

רופא השיניים מעביר מידות מדוייקות לטכנאי השיניים.
הטכנאי מכין יציקה בתבנית גבס מיוחדת על פי המידות שקיבל.
התבנית היצוקה נשלחת לסריקת לייזר במעבדה.
מערכת חריטה ממוחשבת חורטת את הזרקוניה הגולמית לצורה המדויקת שנסרקה קודם בלייזר.
מהמחרטה הממוחשבת התבנית מועברת לתנור מיוחד, שם היא עוברת סינטור – שריפה בתנור בטמפרטורה של 1,400 מעלות צלזיוס במשך שמונה שעות.
על הדגם שיתקבל לאחר תהליך הסינטור, בונים את החרסינה – לפי האנטומיה של שיני המטופל.

עוד על כתר זירקוניה

כתרים העשויים מזירקוניה (zirconium oxide), מחליפים את כתרי החרסינה שהיו נהוגים בעבר, בזכות יתרונותיהם הרבים:

1. כתרי הזירקוניה נותנים אסתטיקה מצויינת,הזירקוניה היא חומר בגוון השן. (ניתן להתאמה לגווני שן שונים). והיא בעלת מאפיינים אסתטיים מעולים.

2. כתרי הזירקוניה בריאים יותר, הזירקוניה הוא חומר ידידותי לרקמות הפה (bio compatible) , ולכן אינו מגרה את החניכיים.

3. החומר חזק מאוד ולכן הוא מאפשר לבצע השחזה מינימלית של השן בהשוואה לאתרי החרסינה שהיו נהוגים בעבר, וכך אנו יכולים לשמר הרבה יותר חומר שן.

4. כתרי זירקוניה מבוצעים באופן דיגיטלי, ומאפשרים קבלת דיוק טוב לאין ערוך. קיים רצף טיפול דיגיטלי מקצה לקצה.

שלבי הטיפול:

א. השן או השתל נסרקים על ידי הסורק האינטראורלי (intra oral scanner). (לינקבילי) הסורק יוצר תמונה תלת מימדית וירטואלית מדוייקת ביותר.

ב. התמונה מועברת on line למעבדה.

ג. כעת ניתן לעצב את השן על גביי מסך המחשב. העיצוב לוקח בחשבון שיקולים כמו: אסתטיקה, התאמה לחניכיים, התאמה לשיניים סמוכות, התאמה לשיניים הנגדיות בלסת שממול, ועוד.

ד.כשהעיצוב מושלם, ניתן לעבור להכנת הכתרים. מחרטות רובוטיות מפסלות את הכתר מתוך גוש של זירקוניה. הגוש עצמו מיוצר במפעלים מיוחדים ועובר תהליכים של בקרה ותקינה, כך שאנו יכולים להיות בטוחים באיכותו. ה. כאשר הכתרים מוכנים, ניתן להדביק אותם לשיניים, או להבריג אותם לשתלים, בשל הדיוק הרב בכל שלבי העבודה, נדרשת רק התאמה מינימלית שלהם בתוך הפה, (בהשוואה לאתרי החרסינה הישנים).

ראו גם למינייט | הלבנת שיניים 

השאירו פניה

צרו איתנו קשר

רוצים לשמוע עוד? לדבר איתנו? לשאול שאלות? להתרשם? השאירו פרטים ואנחנו חוזרים אליכם מיידית.
פנו אלינו עכשיו ליעוץ ראשוני חינם ולהתאמת טיפול.