טיפולי חניכיים

טיפולי חניכיים

חניכיים – התחלואה והטיפול

חניכיים הוא שם כולל למערכת התמיכה של השן בפה. המושג כולל בתוכו בין היתר את העצם המכתשית של הלסת המאכלסת את השן, את סיבי החניכיים , מעין "ערסל" המחבר בין ציפוי המלט המכסה את שורש השן למכתשית וכן את הרקמה הרכה המכסה את המכלול.

הגורם העיקרי של מחלות החניכיים הוא רובד חיידקים (פלאק). כאשר רובד זה אינו מוסר כראוי (צחצוח שיניים, ניקוי בחוט דנטאלי, ביקורות שגרתיות אצל שיננית) הוא הופך לאבנית השן המשמשת מצע נוח להתרבות חיידקים המזהמים ופוגעים ברקמות התמיכה בשן. תחילה פגיעה זו יוצרת התנתקות של החניכיים מהשן ואותם סיבים אשר מחברים את השן לעצם נהרסים  ובהמשך העצם סביב השורש נספגת. לפיכך, העדר טיפול במחלה עלול להסתיים בנשירת שיניים. 

מעבר לכך, מחקרים רבים מראים קשר בין מחלות חניכיים לסוכרת, לסיבוכים בהריון כגון רעלת הריון , לידה מוקדמת ותת משקל התינוק ולמחלות כלי דם. מחלות חניכיים עשויות להופיע בגיל צעיר אך הן נפוצות באחוזים גבוהים בקרב האוכלוסייה הבוגרת.

ישנם מספר סימנים המעידים על קיום מחלת חניכיים :

> רגישות נפיחות ואודם בחניכיים

> דימום בעת צחצוח השיניים

> רגישות השיניים לשינויי טמפרטורה

> נסיגת שיניים ושיניים ניידות

> ריח פה רע

> הפרשה מוגלתית מהחניכיים

חשוב לציין, כי לרוב, מחלות החניכיים מתפתחות ללא כאבים. על כן, יש צורך בערנות לשינויים הנ"ל.

דרכי הטיפול משתנות בהתאם לדרגת חומרת המחלה. בשלב הראשוני של המחלה, רופא חניכיים (פריודונט) מבצע בדיקה מקיפה , מגיע לאבחנה ומתווה תוכנית טיפול. השיננית מקנה למטופל הרגלי גהות פה נכונים ומותאמים לצרכיו , ומבצעת סילוק אבנית. בשלב שני, מבוצע טיפול חניכיים מעמיק, לרוב לא כירורגי. בהמשך המטופל יגיע לביקורות שגרתיות אצל רופא החניכיים ולהסרת אבנית בתדירות שתקבע. בשלבים המתקדמים של המחלה, ייתכן צורך בטיפול כירורגי.

בסיום הטיפול הפעיל , לאחר השגת בריאות חניכיים, הכרחי לשמור על משטר צחצוח קפדני, הגעה מסודרת לטיפולי שיננית ולביקורות רופא חניכיים ורופא שיניים מטפל.

ד"ר יוליאן סלע

ד"ר יוליאן סלע הינו מומחה למחלות חניכיים, בוגר בית ספר לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית – הדסה ירושלים, בוגר תוכנית ההתמחות בפריודונטיה במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, ובעל תואר מומחה לפריודונטיה מטעם משרד הבריאות. בנוסף ,ד"ר יוליאן סלע, בעל תואר שני מומסך במדעי רפואת שיניים באוניברסיטה העברית.

לד"ר יוליאון סלע ניסיון עשיר בהשתלות, אוגמנטציות, הרמות סינוס וטיפולים כירוגיים בחלל הפה ובטיפול במניעת מחלות חניכיים.

מבצע השתלות שיניים מאז 2003 ובעל ניסיון מעשי של מאות השתלות בשיטת אול און פור, בלסת שלמה ואלפי השתלות שיניים כלליות. ב2010 פיתח את שיטת ההשלמה ליישום אסתטי של ההשתלה, פור מי, 4ME. מרצה ומוביל את תחום השתלות השיניים המודרני בראייה אסתטית רחבה לשחזור מראה טבעי.

השאירו פניה

צרו איתנו קשר

רוצים לשמוע עוד? לדבר איתנו? לשאול שאלות? להתרשם? השאירו פרטים ואנחנו חוזרים אליכם מיידית.
פנו אלינו עכשיו ליעוץ ראשוני ולהתאמת טיפול.